Feb 12, 2010

It is freezing behind my window, the heaps of snow everywhere - but when the sun comes out I hear little birds singing, preparing for the search of partners. So when I close my eyes I don't see white but earthy brown and beige, warm red and sweet rose
... and from this vision there comes our new kit Romance!

If you like simple, clean, photo-oriented layouts, if prefer laborious, ornate, decorative-ones or you want to add a little perspective, this new kit is ideal for your Valentine and other enamoured layouts. Scrap your loved-ones using gracile elements, hand-drawn doodles, perfectly matching papers and above all, exquisite, lustrous alpha, available in uppercase and lowercase, numbers and various symbols (including Czech accents). Apart from 65 unique elements, 16 of them with and without shadow, the kit includes 10 beautiful papers, three of them with novelty perspective look! And there is a great bonus going with the kit: a set of 8 perfect wordarts designed by our gifted CT member Blanulak!
***
Za mým oknem mrzne, všude hromady sněhu ... ale když vysvitne sluníčko, najednou slyším zazpívat ptáčka. Jako by už tušil, začíná nesměle trénovat na hledání partnera. A já zavírám oči, abych neviděla bilou, ale hnědou jako hlína a béžovou a teple rudou a sladce růžovou
... a odtud se rodí nový kit Romance.


Ať milujete jednoduchá, čistá LO, ať se rády pouštíte do složitých ornametů nebo si s chutí hrajete s perspektivou, Romace je v každém případě ideální volba pro letošní Valentýn i dny, které budou následovat. Scrapněte své milované pomocí jemných elementů, ručně malovaných kresbiček, sladěných papírů a zejména výjimečné, bohaté alfy, s malými i velkými písmeny, číslicemi a symboly včetně české diakritiky. 65 unikátních elementů plus další ve variantách se stínem a bez stínu, 10 papírů plus tři ve variantě s perspektivou a skvělý bonus v podobě 8 designových wordarts od Blaňuláka, to vše naleznete zde:


This kit is really versatile - look what a beauty our CT girls made!
***
Romance nabízí skuteřně mnohé možnosti - podívejte se, jakou nádheru vytvořily členky našeho CT:To tempt you and to offer you a little treat we prepared a freebie:
***
Abychom vás nalákaly, připravily jsme pro vás malý dárek:

download here!And to the top of this there is Fabulous Friday at Scrapartist coming! This week you can get there our older kit I Love You for just a dollar!
***
A k tomu všemu je tu Fabulous Friday na Scrapartistu! Tento týdem můžete dostat náš starší kit I Love You za úžasný jeden dolar!


Good luck!
***
Mějte se.

MartinaS
Bohemian ART

4 comments:

CraftCrave said...

Thank you! This blog post will be advertised on CraftCrave in the DigiFree category today (look for timestamp: [12 Feb 01:00pm GMT]).

Vavie said...

hello! thanks for this freebie! you are very talentuous and generous! please i would like to ask you a question, could you write me back to : vavie974@hotmail.com
thanks a lot

Missty said...

Thank you so very much.

deltalady6 said...

Very pretty, thank you!